Victoriano
Business

Na začátku každého obleku je rozhodnutí, jestli se tvoří oblek s jednořadým či dvouřadým zapínáním

Přičemž druhý knoflík zůstává vždy rozepnutý. Pokud se rozhodneme že chceme takzvaný trojdílný oblek, šijeme ke kalhotám a saku ještě vestičku, která může být sladěná či kontrastní, což dává outfitu hloubku. Výhodou vestičky je hlavně to, že pokud sako sundáte, stále budete vypadat šik a upraveně a nemusíte mít obavu z módního faux-pas. Poslední knoflík u vestičky zůstává, stejně jako u saka, rozepnutý. Dvouřadá saka se ale vrací také do hry a stává se trendy záležitostí, u které se dá pěkně vyhrát s volbou materiálu. Ať už káro, nebo třeba výraznější pruhy jsou vítány. Dvouřadé sako lichotí především vyšším a štíhlým postavám.

Mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují jaký oblek budeme vytvářet, je příležitost, na kterou je určen, proporce klienta a v neposlední řadě i  jeho individuální preference a potřeby. Ve volbě toho nejvhodnějšího obleku se prolínají všechny tři faktory se stejnou důležitostí. Obecně platí, čím mohutnější postava, tím širší klopa a k tomu odpovídající typ kapes. Například anglické rovné kapsy dobře sedí k širší klopě, zatímco italské mírně šikmé kapsy se hodí spíše ke klopě úzké. Záleží i na zadním dílu, jestli s jedním či dvěma rozparky, což ovlivňuje jak se sako chová když si jeho majitel sedne. Nebo bez rozparku, což je běžné u smokingu.

Na blejzr, neboli volnočasové sako, které se kombinuje s bavlněnými chinos kalhotami, se hodí i kapsy nakládané. Kalhoty musí být správně dlouhé a široké. Vzadu by nohavice měla padat až na začátek podpatku a vpředu by se měla nohavice lámat jen jednou, předtím, než dopadne na botu. V současnosti trend určuje oblibu v kratších a užších kalhotách. Trendy jsou i nohavice zakončené manžetou, které vypadají skvěle k dvouřadému saku.

Nejvhodnější barvou pro oblek, který chcete nosit do práce je středně modrá. Dobře se kombinuje a sluší opravdu každému barevnému typu. Pokud už modrý oblek máte, sáhněte po šedé, spíše tmavším odstínu. K oběma barvám se výborně hodí hnědé kožené doplňky, jako hodinky, pásek, boty a taška, který celý outfit oživí, ale zároveň můžete použít doplňky i černé, které působí konzervativně. Kravata v odstínu modré a vínové bude k oběma verzím vypadat skvěle. A pokud si chcete s outfitem vyhrát ještě víc, doplňte jej o kapesníček v zajímavé barvě či vzoru.

oblek
Oblek - popisek fotky

Hlavním důvodem, proč se muži necítí v obleku komfortně, je že je vyroben z umělého vlákna, tedy polyesteru. Ten způsobuje že pokožka nedýchá, potíme se a takový materiál je težko větratelný. U obleku je důležité aby nejen vnější část, ale i vnitřní část, podšívka, byla vyrobena z přírodního materiálu, které jsou prodyšné a mají samočistící schopnost.

Takové materiály oceníte zejména v letních dnech. V zimě je vhodné sáhnout po 100% vlně s vyšší gramáží nebo směsi vlny a kašmíru, která nás udrží v teple. Podšívka je ideální z viskózy nebo cupra. Pro milovníky lesklejších obleků je skvělá kombinace látka z vlny s příměsí hedvábí. V zimě hřeje a v létě chladí. Pro horké letní dny je vhodná látka s příměsí lnu. Pokud cestujete, vhodná pro vás bude látka z mohéru, která je odolnější vůči mačkání a opotřebení.
V dnešní době se ale čím dál víc upouští od obleků jako takových a přechází se na chins kalhoty s blejzrem. Chinosky jsou bavlněné kalhoty bez puků, někdy s příměsí elastanu, aby lépe pružily a byly komfortnější. Ako je pak trochu kratší než oblekové a často má zapínání jen na jeden knoflík. Látky vybíráme pestřejší a zajímavější, aby tvořily s chinos kalhotami skvělá kontrast. Smart casual zkrátka frčí.

Victoriano inspirace

Módní inspirace přímo do e-mailu

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů, zasílání můžete kdykoliv odhlásit.